Piotr Obarek


Piotr Obarek, urodzony 26 lutego 1953 roku w Działdowie, jest uznawanym polskim grafikiem. Jego działalność artystyczna oraz akademicka przyczyniły się do wzbogacenia dziedziny sztuk wizualnych w Polsce.

Obarek pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z należącymi do niego studentami, wpływając na rozwój ich umiejętności oraz kreatywności.

Warto również zaznaczyć, że Piotr Obarek posiada stopień naukowy doktora habilitowanego, co dodatkowo podkreśla jego autorytet w dziedzinie grafiki oraz nauk artystycznych.

Życiorys

Piotr Obarek, urodzony w 1953 roku w Działdowie, jest znanym artystą, który swoją edukację artystyczną rozpoczął na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1977 roku w Pracowni Plakatu pod okiem prof. Henryka Tomaszewskiego. W trakcie swojej nauki miał zaszczyt studiować pod kierunkiem takich wybitnych artystów jak Eugeniusz Markowski, Teresa Pągowska oraz Jerzy Tchórzewski.

Obarek jest wszechstronnym twórcą, a jego prace obejmują różne dziedziny sztuki, w tym plakat, grafikę użytkową, rysunek, malarstwo oraz aranżację wnętrz i wystaw. W 2001 roku uzyskał habilitację, co otworzyło mu drogę do zajmowania wysokich stanowisk akademickich. Przez pewien czas pełnił funkcję kierownika Katedry Sztuk Pięknych na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki oraz dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 2016 roku, w wyniku kontrowersji związanych z zarzutem plagiatu, Rada na Wydziale Grafiki ASP podjęła decyzję o pozbawieniu go habilitacji. Jednakże w 2017 roku Sąd Administracyjny w Warszawie przywrócił mu tytuł doktora habilitowanego, stwierdzając, że wcześniejsze decyzje naruszyły prawo.

Piotr Obarek jest również autorem projektu obecnego herbu Olsztyna, a także logo i godła Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz insygniów rektorskich. Współtworzył także rzeźbę spiżową Jana Nepomucena w Olsztynie, a jego prace, w tym nagrodzony plakat oraz billboard z okazji 650-lecia Olsztyna, cieszyły się uznaniem wśród mieszkańców i krytyków sztuki.

Życie prywatne

Izabela Janiszewska jest żoną Piotra Obarka, z którą dzieli życie i wspólne chwile. Para ta ma dwóch synów: Jakuba oraz Mateusza, którzy są dla nich źródłem radości i dumy.

Odznaczenia

Piotr Obarek został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami oraz odznaczeniami w uznaniu za jego znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz edukacji. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze wyróżnienia:

  • 2002: Złota Odznaka ZPAP,
  • 2005: Srebrny Krzyż Zasługi,
  • 2005: Złota Odznaka Zasłużony dla kultury,
  • 2006: Medal za Solidarność z Braćmi Węgierskimi walczącymi podczas Rewolucji w 1956 roku,
  • 2010: Medal Św. Jakuba Patrona Olsztyna, przyznany z okazji 65-lecia istnienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Warmii i Mazurach,
  • 2010: Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • 2014: Medal z Okazji 15-lecia UWM za szczególne zasługi dla rozwoju uniwersytetu,
  • 2015: Medal Pamiątkowy UWM za działalność i zaangażowanie w rozwój i funkcjonowanie Instytutu Sztuk Pięknych.

Przypisy

  1. a b c d e Piotr Obarek [online], Piotr Obarek [dostęp 06.03.2019 r.]
  2. Życiorys [online], Piotr Obarek [dostęp 06.03.2019 r.]
  3. Rzeźba św. Jana Nepomucena, Most św. Jana [online], zabytki.olsztyn.eu [dostęp 06.03.2019 r.]
  4. Wyborcza.pl [online], olsztyn.wyborcza.pl [dostęp 06.03.2019 r.]
  5. Profesor Obarek odzyskał habilitację. UWM przywróci mu stopień profesora nadzwyczajnego?. olsztyn.com.pl. [dostęp 30.11.2018 r.]
  6. a b Piotr Obarek stracił habilitację – taka jest decyzja Rady Wydziału Grafiki ASP. 30.11.2018 r. [dostęp 30.11.2018 r.]
  7. a b c Dr hab. Piotr Aleksander Obarek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.11.2018 r.]
  8. a b c d e f g h Piotr Obarek. issuu. [dostęp 30.11.2018 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Anna Zellma | Janusz Małłek | Wiesław Łuczyński | Jan Fiutak

Oceń: Piotr Obarek

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:10