Zamek w Działdowie to budowla wzniesiona przez Krzyżaków, usytuowana w malowniczym mieście Działdowo, które leży w województwie warmińsko-mazurskim.
Owa imponująca konstrukcja stanowi nie tylko istotny element historii regionu, ale również przyciąga uwagę turystów oraz miłośników architektury.
Historia
Warownia została wzniesiona przez rycerzy zakonu krzyżackiego w okresie od 1344 do 1391 roku. Budowla została zaplanowana na kwadratowym dziedzińcu, mającym boki o długości 46 metrów. Całość otaczał solidny mur oraz fosa. Z trzech stron zamek był chroniony przez niedostępujące bagna, natomiast od czwartej strony, wzdłuż rzeki Działdówki, znajdowała się naturalna osłona.
Od strony, gdzie odbywał się podjazd, usytuowane były dwie charakterystyczne wieże. Pierwsza z nich to smukła, okrągła wieża na ośmiobocznej podstawie, a druga była masywna i czworoboczna, usytuowana obok bramy. Do dnia dzisiejszego przetrwało południowo-zachodnie skrzydło zamku, pochodzące z pierwszej połowy XIV wieku, znane jako Dom Duży. Można w nim podziwiać gotyckie sklepienia znajdujące się w piwnicach, a także obszerną salę, która służyła niegdyś jako refektarz i kaplica.
Zamek dysponował także własnym zapleczem gospodarczym, do którego należały młyn, browar oraz folusz. Był on jednostką terytorialną, administracyjną i gospodarczą, wyodrębnioną z terenów miejskich. W jego murach znajdowała się siedziba prokuratora zakonnego, a od roku 1383 także wójta.
Budowla wielokrotnie stawała się celem zmagań pomiędzy wojskami krzyżackimi, pruskimi, a także polskimi, litewskimi i szwedzkimi. W XVII wieku, w roku 1676, zamek przeszedł przebudowę, która nadała mu styl renesansowy. W kolejnych latach zaczęto go stopniowo rozbierać, aby w końcu odnowić na przełomie XIX wieku. Niestety, podczas drugiej wojny światowej budowla ponownie ucierpiała.
W ostatnich latach odbudowano zachodnie skrzydło zamku, które wraz z dziedzińcem przywrócono do życia. Podstawą tej części są zachowane piwnice, w tym loch dla więźniów, a także mury o grubości wynoszącej około czterech metrów. W tej zrekonstruowanej przestrzeni znajduje swoją siedzibę również Urząd Miasta.
W latach 1981-1989 prowadzone były badania archeologiczne na zamku, które ujawniły znaczną wartość historyczną tego miejsca. W wyniku prac ziemnych wydobyto około 300 000 przedmiotów, reprezentujących głównie okresy starożytne.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Wieża ciśnień w Działdowie | Ratusz w Działdowie | Działdowo (stacja kolejowa) | Cmentarz żydowski w Działdowie | KolgartowoOceń: Zamek w Działdowie