UWAGA! Dołącz do nowej grupy Działdowo - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wojciech Cieśniewski


Wojciech Cieśniewski, urodzony 27 marca 1958 roku w Działdowie, jest wybitnym polskim malarzem oraz profesorem zwyczajnym. Jego działalność artystyczna i pedagogiczna jest ściśle związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie inspiruje oraz kształci młode talenty.

Życiorys

Wojciech Cieśniewski to uznany artysta i dydaktyk, który w 1984 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie, otrzymując dyplom magistra matematyki. Już od 1983 roku miał przyjemność studiować w pracowni Rajmunda Ziemskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1988 roku zdobył dyplom z wyróżnieniem. Po ukończeniu studiów w 1990 roku związał się na stałe z tą uczelnią, a w latach 2005–2012 sprawował funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa.

Początkowo, przez dwie dekady, jego twórczość koncentrowała się głównie na abstrakcji. Jednak w miarę upływu lat, artysta powrócił do malarstwa figuratywnego, podejmując dyskurs dotyczący tradycji europejskiego malarstwa nowożytnego. W jego pracach z biegiem lat zaczęły się również pojawiać kwestie etyczne, które zgłębiają rolę sztuki jako medium piękna i dobra w życiu człowieka.

Wojciech Cieśniewski ma na swoim koncie ponad 130 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wyróżniającym się wydarzeniem w jego karierze była retrospektywna wystawa zorganizowana w muzeum Gutenberga we Fribourgu w 2009 roku.

Twórczość

Twórczość Wojciecha Cieśniewskiego można podzielić na cztery kluczowe okresy, które znacząco różnią się od siebie stylem oraz podejściem do sztuki:

  • Od natury do abstrakcji (1982–2000),
  • Dialog z Caravaggiem – o roli treści w malarstwie (2000–2008),
  • Rozważania o estetyce i etyce w sztuce – dwa cykle tematyczne: Komentarz do sztuki krytycznej w Polsce, Historie autochtonów (2009–2015),
  • Mity greckie w kulturze europejskiej; Głowy z Borobudur; Khajuraho – O roli wzruszenia i fascynacji w sztuce (2015–2017).

Jednym z ważnych wydarzeń w karierze artysty stał się cykl wystaw pt. „A jednak życie”, zorganizowany we współpracy otwockich społeczników oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach tej wystawy, która odbyła się w domu parafii św. Wincentego a Paulo, zaprezentowane zostały obrazy Cieśniewskiego, które są malarską reinterpretacją fotografii Żydów otwockich.

Angielski tytuł wystawy to „Life, After All”, co jeszcze bardziej podkreśla przesłanie zawarte w tych dziełach.

Wybrane wystawy

Indywidualne

W 2018 roku w Wenecji miała miejsce wystawa zatytułowana Laboratorium Venezia, która nosiła tytuł Sequence of Vital Energy.

W 2017 roku odbyła się ekspozycja w Galerii Wystawa w Warszawie o intrygującej nazwie I poniosło poniosło poniosło na całego na umór na ostro.

Natomiast w 2016 roku, w Galerii Test w Warszawie zaprezentowano projekt pod tytułem Między Ideałami a Namiętnościami, wzbogacony o katalog.

W 2015 roku w Centrum Olimpijskim, w Galerii -1, miała miejsce wystawa Wybijanie nieśmiertelników.

W 2011 roku artysta zaprezentował swoje prace w Galerii Zamek, która jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Reszlu.

Również w 2011 roku, Muzeum Mikołaja Kopernika w Fromborku zorganizowało wystawę pod nazwą Ołtarze.

W 2010 roku można było zobaczyć prace artysty w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.

Kolejne wystawy odbyły się w 2009 roku, w tym w Galerii Arsenał w Poznaniu pod tytułem Lukrecja – Współczesność choroby kłamstwa.

Również w tym samym roku miało miejsce wydarzenie w Musée Gutenberg w Fribourg, Szwajcaria, Hommage Balthus z towarzyszącym katalogiem.

Inne wystawy w 2009 roku obejmowały Galerię Atelier Fribourg – Nord w Fribourg, Szwajcaria, jak również ekspozycję Gwałt na Lukrecji Williama Szekspira w Warszawie.

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach miała miejsce ekspozycja z obrazem El Greca, a także wystawa Rekonstrukcja zdarzeń w Galerii DAP w Warszawie w 2008 roku.

W tym samym roku można było zobaczyć także wystawę Cięcie w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, a w 2006 roku w Galerii ART NEW MEDIA zaprezentowano kolekcję Święci Potępieni.

Zbiorowe

Rok 2017 przyniósł szereg wystaw, w tym Tiempos de Desamparo w Centrum Plaza de Cibeles w Madrycie, z katalogiem, oraz pokaz w Galerii Kunstraum Pro Arte w Hallein, Austria.

W tym samym roku artysta brał także udział w wystawie w Chitrakoot Art Gallery w Kalkucie, Indie oraz w Canarys National Art Fundation Transition w Indore, Indie.

W 2016 roku miał miejsce jego udział w 2. Malezyjskim Międzynarodowym Biennale Sztuki, a także w Międzynarodowym Obozie Sztuki w Solo, Indonezja, z katalogiem.

Kolejne ważne wydarzenia z tego roku to wystawa Tiempos de Desamparo w Madrycie oraz Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie.

Rok 2015 był czasem Adaman Art Festival w Museum Modern Art w Krabi, Tajlandia oraz wystawy sztuki polsko-tajskiej w Uniwersytecie Chiang Mai, z katalogiem.

W 2014 roku miały miejsce wydarzenia w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w warszawskiej Galerii Test, z monografią poświęconą J. Chełmońskiemu.

Natomiast w Galerii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zorganizowano wystawę z towarzyszącym katalogiem.

W 2013 roku artysta uczestniczył w wystawie w Centrum Wystawienniczym Sankt Petersburg Związku Artystów Plastyków, a w 2011 roku w Salon Zimowy w Akademii w Warszawie.

W 2010 roku jego prace można było zobaczyć w Berliner Kunst Verein w Berlinie oraz w Parlamencie Republiki Czeskiej w Pradze, z katalogiem.

W tym samym roku wystawiał także w CSW Puszkinskaja 10 w Sankt Petersburgu, Rosja.

Rok 2009 to wiele ważnych wystaw, w tym Aktualny Obraz w Królikarni w Warszawie oraz Malarstwo czy obraz w Forum Fur Kunst w Heidelbergu, Niemcy, z katalogiem.

W 2008 roku miał miejsce udział w wystawie 100% Malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, a także w Complesso Monumentale San Paolo w Padwie, Włochy.

W latach 2007 i 2006 wystawy miały miejsce w Poznańskiej Galerii NOVA oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także w Complesso Monumentale di Santa Caterina w Finalborgo, Włochy oraz w Galerii Melnikov w Heidelbergu, Niemcy, z katalogami.

W 2005 roku artysta brał udział w wystawie zorganizowanej przez SARP w Warszawie, a w 2004 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki również w Warszawie, co zostało uwiecznione w monografii.

Ostatnie wystawy wspierające artystę miały miejsce w Galerii Studio w Warszawie oraz w Galerii ZPZP w Sukiennicach w Krakowie w 1998 roku.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Wojciech Cieśniewski zdobył szereg prestiżowych nagród oraz wyróżnień, które podkreślają jego wkład w świat sztuki. Oto najważniejsze z nich:

  • 2016 – Specjalna Nagroda Merytoryczna podczas 2. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Malezji,
  • 2012 – Nagroda honorowa miasta Działdowo,
  • 2011 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Oceń: Wojciech Cieśniewski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:13